Syn.: Alsine moehringia Crantz, Alsine muscosa Prantl, Arenaria muscosa (Crantz) Bonnier et Layens nom. illeg., Arenaria muscosa (L.) Medik., Stellaria muscosa (L.) Jess.
Česká jména: mateřka trsnatá (Polívka 1900), mateřka mechovitá (Dostál 1958, Kubát 2002)
Slovenská jména: meringia machovitá (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Rozšíření: Roste ve vápencových a dolomitových pohořích Evropy – v Pyrenejích, Alpách, Apeninách a pohořích jižní Francie, na jedné lokalitě v Bavorském lese, poměrně hojně v Karpatech včetně Slovenska, běžně i v pohořích Balkánského poloostrova, také na Maltě. Na našem území byla r. 1827 a 1905 sbírána na Křivoklátsku, pravděpodobně šlo o jednu a tu samou lokalitu v údolí Klíčavy mezi Lány a Zbečnem; nyní zde dávno vyhynulá.
Ekologie: Roste na stinných skalách a ve skalních štěrbinách, ve skalnatých roklích, vesměs na stinných vlhčích stanovištích, zpravidla na vápnitém podkladu, nejčastěji v horách, v nižších polohách zřídka. Kvete od června do září.
Popis: Vytrvalé lysé byliny s tenkým lámavým oddenkem. Lodyhy chabé, vystoupavé až přímé, (7–)9–15(–18) cm dlouhé, v uzlinách ± ztlustlé. Listy úzce čárkovité, polooblé, na líci slabě žlábkovité, (9–)15–25(–50) mm dlouhé, 0,5–1,2 mm široké, na bázi s druhým vstřícným listem obloukovitě srostlé.Květy v 2–6četných vidlanech, květní stopky (9–)15–20(–27) mm dlouhé. Květy čtyřčetné; kališní lístky zpravidla široce blanitě lemované; korunní lístky úzce obvejčité až obkopinatél, 2,5–4,4 mm dlouhé, v horní třetině 0,9–2 mm široké, tupé, bílé; tyčinek 8 ve dvou kruzích, čnělky 2(–3). Tobolky 2–3 mm dlouhé, kuželovité, otevírající se 4(–6) chlopněmi. Semena zploštěle ledvinovitá, lesklá, kaštanově hnědá až černá, s bílým masíčkem.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu České republiky je druh uveden jako vyhynulý (A1). Zákonem chráněným druhem je v Maďarsku.
Fotografováno dne 22. 6. 2012 (Rumunsko, Transylvánie, Vadu Crișului) a 29. 6. 2012 (Cheile Turzii).